Past Winners

Past winners and honorees include current sci-fi luminaries like E. Lily Yu, Matt Kirby, Marie Brennan,Marissa Lingen,David Barr Kirtley, Eric Choi and Cory Doctorow.

Submit an Entry

2016

Winner

  • Rani Banjarian
  • Vanderbilt University
  • "Lullabies in Arabic"

First Runner-up

  • Eleanor Griggs
  • Grinnell College
  • "Nostos"

Second Runner-up

  • Laura Davia
  • Vanderbilt University
  • "Get Out of Here"

Third Runner-up

  • Eleanor Griggs
  • Grinnell College
  • "Wags"

Honorable Mention

  • Taimur Ahmad
  • Princeton University
  • "Green Tunnels"

Honorable Mention

  • Caighlan Smith
  • Memorial University of Newfoundland
  • "A Pest Most Fiendish"

Honorable Mention

  • Karen Aston
  • Kenyon College
  • "Thieves Gold"

Honorable Mention

  • Courtney Gilmore
  • Columbia College Chicago
  • "The Numbers Queen of Harlem"

2015

Winner

  • Kayla Chronister
  • Seattle Pacific University
  • "How the Blood Spills"

First Runner-up

  • Rich Larson
  • University of Alberta
  • "Bidding War"

Second Runner-up

  • Jameyanne Fuller
  • Kenyon College
  • "Naming Angelo"

Third Runner-up

  • Courtney Combs
  • University of South Florida
  • "#72 Days"

Honorable Mention

  • Taimur Ahmad
  • Princeton University
  • "Everything Is Magic"

Honorable Mention

  • Gwendolyn Karpierz
  • Colorado State University
  • "Embryos"

Honorable Mentions

  • Rich Larson
  • University of Alberta
  • "The Delusive Cartographer"

Honorable Mentions

  • Rich Larson
  • University of Alberta
  • "Edited"

Honorable Mentions

  • Caighlan Smith
  • Memorial University of Newfoundland
  • "Greave

2014

Winner

  • Rich Larson
  • University of Alberta
  • "Nostalgia Calculator"

First Runner-up

  • Noam Altman-Kurosaki
  • Princeton University
  • "The Sons"

Second Runner-up

  • Rich Larson
  • University of Alberta
  • "The King in the Cathedral"

Third Runner-up

  • Jameyanne Fuller
  • Kenyon College
  • "The Year of Salted Skies"

Honorable Mention

  • Taimur Ahmad
  • Princeton University
  • "Canyonlands"

Honorable Mention

  • Jessica May Lin
  • UC Berkeley
  • "Lolita in the Light of Nitroglycerin"

Honorable Mention

  • Alexandra Gurel
  • Princeton University
  • "The Fire in the Sky"

Honorable Mention

  • Gwendolyn Karpierz
  • Colorado State University
  • "Autumn Drowning"

Honorable Mention

  • Kayla Chronister
  • Seattle Pacific University
  • "Swans and Ravens"

2013

Winner

  • Lara Donnelly
  • Wright State University
  • "To the Dogs"

First Runner-up

  • Alexandra Gürel
  • Princeton University
  • "Fantasmas Maravilhosas"

Second Runner-up

  • Rich Larson
  • University of Alberta
  • "Atrophy"

Third Runner-up

  • Caitlin Higgins
  • Cornell University
  • "The Changeling"

Honorable Mention

  • Rachel Lister
  • High Point University
  • "The Boundary Wall"

Honorable Mention

  • Alissa Hartenbaum
  • Georgia Tech University
  • "The Boy in the Bell Tower"

Honorable Mention

  • Therese Arkenberg
  • Carroll University
  • "The Astrologer's Telling"

Honorable Mention

  • William Tarnell
  • Vanderbilt University
  • "Pig and Plume"

2012

Winner

  • Rebekah Baldridge
  • Newman University
  • "Superposition"

First Runner-up

  • Madeline Stevens
  • Bennington College
  • "Halcyon Days"

Second Runner-up

  • Rachel Halpern
  • Grinnell College
  • "The Taste of Salt"

Third Runner-up

  • Brit Mandelo
  • University of Louisville
  • "The Writ of Years"

Third Runner-up

  • Anthony Powers
  • Wright State University
  • "Opus No. 4: Duet for Expressionism and Absinthe"

Third Runner-up

  • Lara Donnelly
  • Wright State University
  • "The Case of the Smitten Magician"

Honorable Mention

  • E. Lily Yu
  • Princeton University
  • "Ilse, Who Saw Clearly"

Honorable Mention

  • Rebecca McNulty
  • College of New Jersey
  • "The Sister Kite"

2011

Winner

  • Seth Dickinson
  • University of Chicago
  • “The Immaculate Conception of Private Ritter”

First Runner-up

  • Amanda Olson
  • St. Olaf College
  • “Aunt Victoria”

Second Runner-up

  • E. Lily Yu
  • Princeton University
  • “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees"

Third Runner-up

  • Rachel Sobel
  • University of Washington (Seattle)
  • “In the Time of Drought"

Honorable Mention

  • Rachel Halpern
  • Grinnell College
  • “A Clarity of Mind”

Honorable Mention

  • Kendra Leigh Speedling
  • University of Minnesota
  • “Caveat”

Honorable Mention

  • Sarah Brand
  • Vanderbilt University
  • “Perchance to Dream”

Honorable Mention

  • Rebecca McNulty
  • The College of New Jersey
  • “The Little Man’s Call”

Honorable Mention

  • Lara Donnelly
  • Wright State University
  • “The Case of the Wayward Sister"

Honorable Mention

  • Tina Tseng
  • UCLA
  • “A Treatise on the Duality of Peace and Accomplishing a Rewarding Parent-Child Relationship Based upon Mutual Respect and Love"

Honorable Mention

  • Miah Saunders
  • High Point University
  • “Death’s Lady"

2010

Winner

  • Rachel Sobel
  • University of Washington (Seattle)
  • "The Dead Star, the Satirist, and the Soldier"

First Runner-up

  • Miah S. Saunders
  • High Point University
  • "Lilith"

Second Runner-up

  • Rebecca McNulty
  • The College of New Jersey
  • "Sister's Hands"

Third Runner-up

  • Rachel Halpern
  • Grinnell College
  • "Lucky Stiff"

Honorable Mention

  • Lara Donnelly
  • Wright State University
  • "Family Ties"

Honorable Mention

  • E. Lily Yu
  • Princeton University
  • "An Aureate Earth"

Honorable Mention

  • Anthony Powers
  • Wright State University
  • "Left"

Honorable Mention

  • Rebecca McNulty
  • The College of New Jersey
  • "Scales for Ivan"

2009

Winner

  • Josh Eure
  • North Carolina State University
  • "We Were Real"

First Runner-up

  • Sarah Miller
  • Bard College at Simon's Rock
  • "The Best and Bittrest Kiss"

Second Runner-up

  • Maggie Morgan
  • North Carolina State University
  • "Suspended"

Honorable Mention

  • Jeannette Westwood
  • Stanford University
  • "Locked and Keyed"

Honorable Mention

  • Elena Gleason
  • Knox College
  • "Aeroplasty"

Honorable Mention

  • Lara Donnelly
  • Wright State University
  • "The Case of the Unassuming Book and the Very Soiled Trousers"

2008

Winner

  • Stephen Leech
  • University of South Florida
  • "Blank, White and Blue"

First Runner-up

  • Seth Dickinson
  • University of Chicago
  • "Hypocrite"

Second Runner-up

  • Jeremy Figgins
  • North Carolina State University
  • "An Acre in the Woods"
  • Third Runner-up

    • Rebekah White
    • University of Auckland
    • "Girl Wonder"

    Honorable Mention

    • Kasey Orrell
    • North Carolina State University
    • "Fly True"

    Honorable Mention

    • Sarah Miller
    • Bard College at Simon’s Rock
    • "Clockwork Angels"

    Honorable Mention

    • Emily Tersoff
    • Bard College
    • "Stay With Me."

2007

Winner

  • Natty Bokenkamp
  • Stanford University
  • "The Uncanny Valley"

First Runner-up

  • Rahul Kanakia
  • Stanford University
  • "Money Is The Best Damn Thing There Is"

Second Runner-up

  • Natty Bokenkamp
  • Stanford University
  • "Cargo"

Third Runner-up

  • Rahul Kanakia
  • Stanford University
  • "The Silent Horde"

Honorable Mention

  • Stephen Leech
  • University of South Florida
  • "The Whale-Zeppelin Canard"

Honorable Mention

  • Eliza Blair
  • Swarthmore College
  • "Tangle"

Honorable Mention

  • Seth Dickinson
  • University of Chicago
  • "Claymore Three-Zulu"

2006

Winner

  • Meghan Sinoff
  • University of Florida
  • "Shift"

First Runner-up

  • Eliza Blair
  • Swarthmore College
  • "Silver Eyes"

Second Runner-up

  • Catherine Krahe
  • Illinois Wesleyan University
  • "Running After the Twilight Sirens"

Honorable Mention

  • Eliza Blair
  • Swarthmore College
  • "Beast"

2005

Winner

  • Anthony Ha
  • Stanford University
  • "Around the World"

First Runner-up

  • Eliza Blair
  • Swarthmore College
  • "Friends in Need"

Second Runner-up

  • Alice Kim
  • Stanford University
  • "Are You Getting All of This?"

Third Runner-up

  • Michail Velichansky
  • University of Maryland College Park
  • "Evelyn"

Honorable Mention

  • Catherine Krahe
  • Illinois Wesleyan University
  • "Undine"

Honorable Mention

  • Amelia Beamer
  • Michigan State University
  • "The First Stone"

Honorable Mention

  • Madeleine B. Sheldon-Dante
  • Massachusetts Institute of Technology
  • "Astep."

2004

Winner

  • Anthony Ha
  • Stanford University
  • "Orbiting"

First Runner-up

  • Barbara Wright
  • University of Houston
  • "Community"

Second Runner-up

  • Amelia Beamer
  • Michigan State University
  • "Assisted Living"

Honorable Mention

  • Austin Head-Jones
  • Brown University
  • "The Dark"

Honorable Mention

  • Michael Emmons
  • Northwestern University
  • "The Autumn Gardens"

Honorable Mention

  • Mathew Kirby
  • Utah State University
  • "The Relic Monger's Tale"

Honorable Mention

  • Michail Velichansky
  • University of Maryland College Park
  • "Games on the Children's Ward"

2003

Winner

  • Bryn Neuenschwander
  • Harvard University
  • "Calling Into Silence"

First Runner-up

  • Matthew Kirby
  • Utah State University
  • "A Book of Revelation"

Second Runner-up

  • Thomas Seay
  • The Georgia Institute of Technology
  • "Alone Again"

Honorable Mention

  • Bryn Neuenschwander
  • Harvard University
  • "The Legend of Anahata"

Honorable Mention

  • Karina Sumner-Smith
  • York University
  • "She is Elizabeth Lynn Rhodea"

Honorable Mention

  • Thomas Seay
  • The Georgia Institute of Technology
  • "Weathered Mountains"

2002

Winner

  • Lena DeTar
  • Macalaster College
  • "Making Waves"

First Runner-up

  • Thomas M. Seay
  • The Georgia Institute of Technology
  • "Self-Defense"

Second Runner-up

  • Lena DeTar
  • Macalaster College
  • "The Dying of the Light"

Honorable Mention

  • Gary Porter
  • St. Mary's University
  • "Judge and Jury"

Honorable Mention

  • Karina Sumner-Smith
  • York University
  • "Loving the Bomb"

Honorable Mention

  • Amy Beth Forbes
  • Michigan State University
  • "Fire Water"

2001

Winner

  • Mark Jacobsen
  • US Air Force Academy
  • "Conquering Europa"

First Runner-up

  • Lena DeTar
  • Macalester College
  • "Perfect Authentic Cadence"

Second Runner-up

  • Elan Ruskin
  • University of Pennsylvania
  • "Small Mercies"

Honorable Mention

  • Lena DeTar
  • "Obon Night"

Honorable Mention

  • Sarah Jane Elliott
  • Victoria University at the University of Toronto
  • "To Soothe the Savage Beast"

2000

Winner

  • Beth Adele Long
  • Embry-Riddle Aeronautical University
  • "Repeating Patterns"

First Runner-up

  • Mark Jacobsen
  • US Air Force Academy
  • "Farther Out and Farther Down"

Second Runner-up

  • Lena DeTar
  • Macalester College
  • "Fire and Ice"

Honorable Mention

  • Elan Ruskin
  • University of Pennsylvania
  • "The Dreamer's Guild"

Honorable Mention

  • Lena DeTar
  • "Clearing Up"

1999

Winner

  • Marissa Lingen
  • Gustavus Adolphus College
  • "In the Gardens and the Graves"

First Runner-up

  • Marri Champie
  • Boise State University
  • "The Mascarene Event"

Second Runner-up

  • Marri Champie
  • "The White Seal"

Honorable Mention

  • Aaron Fries
  • University of Colorado
  • "Through Your Metal Eyes"

Honorable Mention

  • Trent M. Walters
  • College of the Ozarks
  • "Driven Like the Snow"

1998

Winner

  • Emily Thornbury
  • Harvard University
  • "The Wormholes"

First Runner-up

  • Michael Channing Gupton
  • University of North Carolina at Asheville
  • "Dryad"

Second Runner-up

  • Marri Champie
  • Boise State University
  • "Old Bones"

Third Runner-up

  • Adam Perin
  • University of Cincinnati
  • "Silent Exemplar"

Honorable Mention

  • William Stacey Cochran
  • East Carolina University
  • "Within the Parallax"

Honorable Mention

  • A. Kaay Miller
  • University of Texas at El Paso
  • "Like Mad Cassandra"

1997

Winner

  • David Kirtley
  • Colby College
  • "Lest We Forget"

First Runner-up

  • Jerry W. Hughes, Jr
  • Massachusetts Institute of Technology
  • "Paschen's Story"

Second Runner-up

  • Melissa Garber
  • Rutgers University
  • "The Hidden One"

Third Runner-up

  • David Kirtley
  • "I Think Therefore...?"

1996

Winner

  • Dylan Otto Krider
  • University of Arizona
  • "He Believed in Probability"

First Runner-up

  • Sara Taylor
  • Hollins College
  • "Dancing Distance"

Second Runner-up

  • Monica Eiland
  • University of North Carolina at Chapel Hill
  • "Metropolis 2000"

Third Runner-up

  • William McMahon
  • Columbia College, Chicago
  • "Rough Beast"

Honorable Mention

  • Raakesh Persaud
  • University of Toronto
  • "Upgrades and Breakdowns"

Honorable Mention

  • Michael Suskind
  • University of Pennsylvania
  • "Marsley: Jesus Christ of the Donors"

Honorable Mention

  • Chris Gattanella
  • University of Georgia
  • "Rupture"

Honorable Mention

  • Maurice G. Broaddus
  • Indiana University-Purdue University at Indianapolis
  • "Kali's Danse Macabre"

Honorable Mention

  • Kevin Landry
  • Saint Mary's University, Halifax, Nova Scotia
  • "Who By His Own Hand"

1995

Winner

  • Shannon Fowler
  • University of California-San Diego
  • "The Cinderella Project"

First Runner-up

  • Monica Eiland
  • University of North Carolina
  • "Hansel's Statement to the Police"

Second Runner-up

  • Raakesh Persaud
  • University of Toronto
  • "Come Walk a Mile in My Shoes"

Honorable Mention

  • Chris Hepler
  • Johns Hopkins University
  • "This Thing of Darkness"

Honorable Mention

  • Chris Gattanella
  • University of Georgia
  • "Treaty Games"

Honorable Mention

  • Holly Day
  • University of Tampa
  • "Jesus Christ, Lord of Hosts, Meets L.A. County"

1994

Winner

  • Eric Choi
  • University of Toronto
  • "Dedication"

First Runner-up

  • Felicity Savage
  • Columbia University
  • "Roses in the Blood"

Finalists

  • Micole Sudberg
  • Yale University
  • "Calliope"

Finalists

  • Monica Eiland
  • University of North Carolina at Chapel Hill
  • "Saving Grace"

Honorable Mention

  • Marsheila Rockwell
  • Montana State University
  • "Auf Widershins"

Honorable Mention

  • Chris Gattanella
  • University of Georgia
  • "Knaragua's Rage"

Honorable Mention

  • Timalyne Lindquist-Frazier
  • Marlboro College
  • "Burning in the Montage"

Honorable Mention

  • Cory Doctorow
  • University of Waterloo
  • "The Adventures of Ma 'n Pa Frigidaire"

Honorable Mention

  • Kerry Jamieson
  • University of Tampa
  • "Unicorns in America"

Baird Searles Award - Best Writer 21 Years Old or Younger

  • Eric Choi